Mloci asistovali a trénovali orientaci v terénu v extrémním jarním vedru Za slunného a parného středečního odpoledne žáci z adaptačních skupin vyměnily sezení ve třídě a učení se českému jazyku za sportovní akci. Tou byl orientační běh u příležitosti Světového dne orientačního běhu v blízkém lesoparku. Po teoretickém úvodu vedoucího závodu Marka Petruše ve třídě, kde se účastníci dozvěděli, jak vypadá mapa závodu, co na ní lze všechno nalézt a jak bude závod probíhat, se přesunuli ven k budově Hotelové školy. Průvodci ukrajinských dětí se stali členové MLOKu, kteří nejdříve ve skupinkách ukázali svým ukrajinským kamarádům, jak si zorientovat mapu, jak se v ní vyznat a jak správně provést „štípnutí“ kleštičkami na kontrole. Po praktické přípravě začal vlastní závod, kde jednotlivci startovali v minutových intervalech. Délka trasy byla 1, 5 kilometru a pro nezkušené závodníky nebylo snadné najít všech devět kontrol. Ono najít všech 9 kontrol označených oranžovobílým lampionem nebylo úplně snadné. K tomu se přidaly navíc „falešné“ kontroly z prvního kola, takže i tady mohli mít závodníci potíže. Nakonec však všichni úspěšně dorazili do cíle. Závodu se zúčastnilo přibližně 40 dětí z Ukrajiny a asi 15 dětí z oddílu Mlok. Po zkontrolování všech otisků kleští, byli vyhlášeni první tři závodníci v několika různých kategoriích, ti dostali medaile a drobné ceny, nakonec však byli vyhlášeni úplně všichni a každý, kdo absolvoval závod, získal diplom a malou sladkou odměnu. Děkujeme všem za účast na závodech, členům Mloku za pomoc a osobní přístup k ukrajinským dětem. Poděkování patří též organizátorovi akce Marku Petrušovi a jeho kolegům, bez nichž by se akce neuskutečnila.
O akci vznikla i reportáž v ukrajinštině, která byla vysílána Českým rozhlasem. Autorkou je Alla Větrovcová a odkaz je zde: https://cesky.radio.cz/yak-znayti-use-neobhidne-dlya-sebe-i-ditini-8750407#player=on (začíná v čase 7:47).
Překlad textu (strojově od Google): Jak děti kombinují sport a učení češtiny S oteplováním se vzdělávání dětí uprchlíků částečně přenáší do školních parků. Základní škola "Jih" (Škola Jih, www.skolajih.cz) v Mariánských Lázních se rozhodla spojit výuku českého jazyka se sportem. Jak probíhala sportovní akce s názvem orientační běh neboli soutěž v orientačním běhu s mapou a jak pomáhá ukrajinským dětem začlenit se do místní komunity, se dozvídáme z reportáže redaktorky Českého rozhlasu Ally Větrovcové. Klára Petrušová je trenérkou městské organizace MLOK (mlokml.cz), tedy Klubu orientačního běhu Mariánskolázeňska, který učí děti od nemluvně až po stáří orientovat se v areálu. A slovo „mlok“ v češtině znamená mlok, což je znak klubu. S Klárou jsme se setkali ve škole, kde spolu s ostatními dobrovolníky pomáhala pořádat soutěže mezi ukrajinskými dětmi. - Je to vlastně dobrovolný kroužek po škole, kamarádíme se s dětmi, které mají zájem. Soutěžte od 6letých dětí do důchodového věku, až po seniory. Takových závodů a tréninků se může zúčastnit celá rodina. Tady, v Mariánských Lázních, je taková velká základna, existuje tady už řadu let. Máme tedy ve městě dlouhou a dlouhou tradici. Tyto cesty závisí na věku. Čím starší děti, tím náročnější trasy, řekla bych. Proč hrají sportovní akce významnou roli v integraci ukrajinských dětí do české komunity, říká učitel českého jazyka Ivan Baldassari. - Sport je důležitou součástí lidské existence. Protože je to socializace, a navíc získají i jazykové znalosti, protože se naučí nová slovíčka, když poběží s místními z Česka, s kamarády, ale Čechy. Jana Rygolová, zástupkyně ředitele ZŠ Jih, říká, že škola pořádá soutěž v orientačním běhu již více než rok - učitelé pořádají akci pro školy v Mariánských Lázních pro děti zde žijící. - Věříme, že je to nádherná akce, protože děti jsou spolu v přírodě. Ti, kteří ani nevědí, co orientační běh je, mají možnost se něco nového naučit, tuto disciplínu si zatrénovat. Myslím, že je to pro ně užitečné i zajímavé. Je lepší zeptat se dětí, co jim to přinese. A opravdu, zeptejme se. "Představ se, prosím." Kolik je Ti let? - Jsem Sonya, je mi 12 let. Jsem z Ukrajiny, z Oděsy. - Dnes jsme měli takovou zábavu, měli jsme sportovní akci. Líbilo se ti to? - Zpočátku to bylo jednoduché, protože jsme běhali s trenérem. A pak jsme chvíli běželi sami. Některé odznaky, které jsme potřebovali najít, byly v křoví a nemohli jsme je najít, takže to bylo těžké. Přesto jsem si dala orientační běh a celkově mě to bavilo. Ale zdá se mi, že nevyhraju, protože tady to bylo jako soutěž. Tady. Obecně se mi to líbí. Žákům se orientační běh líbil, děti oslovily a zeptaly se, zda by se takové sportovní závody v budoucnu pořádaly. A Sonya získala druhé místo mezi středoškolačkami, takže gratulujeme vítězkám.(P. Knížák)
|